vajinismus belirtileri

Vajinismusun nedenlerinden kavil eden doktorlar, tedavisi üzerine konuştu. Vajinismusun oldukça yaygın olduğunu dışa vurum eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, psikolojik bozukluktan kaynaklanan cinsel fonksiyon bozukluğudur okunuşu toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden güfte eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler seksüel ilişkiye giremiyorlar. İlişkide birleşik müddet her nesne yolunda gidiyor. kesintisiz olarak ilişkinin olacağı o zihin geldiği çağ bayan korkuyor, endişeleniyor fazla sağlam kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor okunuşu cinsî münasebet olmasına izin etmiyor yahut bunun biraz henüz sonra tek aşaması bayan bacaklarını açabiliyor” sanarak konuştu.

Bu durumun bir anatomik bozukluktan değil, psikolojik ancak durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin güvenilir korkuları ve kaygıları oluyor. bir kez panik atak durumu yaşıyorlar” niteleyerek konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun katı çok sebebi olabileceğini söyleyerek bunları aşağı yukarı sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi ananevi toplumlarda fazla henüz yerinde görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik bayan kendince ‘aman kımıldamayan yapma, aman bununla ilgili sadece madde duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri laf konusu. Kadın evlilik çağına derecede ‘kendimi korumalıyım’ diyerek düşünüyor. bağımlı evlendikten sonrası ayrılmış bununla birlikte fazla toplumumuzda muaddel bölgelerde değiştirilmiş gelenekler var. Kadına, ‘Sen bundan sonra evleniyorsun, kocan var, kocanla cinsel ilişkiye gireceksin, arz yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. henüz önce ‘aman bacağını açma, aman etek giydin çok özen et’ denen kadına ‘git bacağını aç’ deniliyor. basıcı kadın yıllarca bu bekâret zarını vikaye etmek şartıyla programlanmış sadece o tarih bu söylenenle birlikte aynı değişiklik olmuyor. Ondan sonrasında da bu sıkıntı yaşanıyor okunuşu ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, maşeri baskının dışında yaşanan cinsî tacize uğrayan, hakeza bir deneyimi çevresinden duyan, kötü eşeysel münasebet hikayesini duyan veya partneriyle isteyerek evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel müşavirlik terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin cinsel danışmanlık terapisi ile muhtemel olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kesinlikle kendiliğinden geçen aynı konum değil. Çiftler evlenmeden önce ya da vajinismus probleminden aksi hâlde cinsel danışmanlık hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel ve davranışsal terapi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu dönem çiftlerdeki sorunun makro eş kısmını çözüyor. Burada genital organ nedir, cinsî münasebet nedir, kızlık zarı nasıldır, kızlık zarı kanar mı, ne dek kanar’ gibi konularda brifing yapıyoruz. Bunlarla müteallik fazla hatalı okunuşu noksan bilgiler olduğunu görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk tün bekâret zarım fazla yırtılacak, çok kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, ahacık beni acile götürecekler, bana terzilik atacaklar’ diye korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri gerçeklik değil. Biz bunlarla alakalı yakınlarında bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler ağrıyı, ağrı algısını nasıl ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen parmak egzersizleriyle bu sıcaklık çözümlüyoruz. fazla dirençli vaklarda ancak psikolog evet da birleşik psikiyatristten iane almaktan da yarar var.”

Eşlerin birbirine desteği çok önemli

Bu sağaltım sürecinde eşlerin birbirlerinin nispetle olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi kesinlikle yanında anlamak istiyoruz. zira vajinismus çiftin beraberinde çözmesi gereken ancak durumdur. yalnızca başına kadının durumu hiçbir mevsim değildir. yüzde yüz erkeğe düşen görevler var. Eşinde vajinismus olan erkeklerden de yapmasını beklediğimiz şey internet sitesi nispetle olsun, bunu beraberinde çözeceklerine üzerine eşine her mevsim yanında olacaklarına üzerine cesaret versin” ifadelerini kullandı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus belirtileri”

Leave a Reply

Gravatar