vajinismus nedir

Vajinismusun nedenlerinden kavil eden doktorlar, tedavisi üzerine konuştu. Vajinismusun olabildiğince yaygın olduğunu dışa vurum eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, ruhsal bozukluktan kaynaklanan cinsel işlev bozukluğudur ve toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden kelime eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler cinsî ilişkiye giremiyorlar. İlişkide ancak müddet her madde yolunda gidiyor. tüm olarak ilişkinin olacağı o zihin geldiği zaman bayan korkuyor, endişeleniyor fazla güvenilir kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor ve eşeysel bağ olmasına müsaade etmiyor veya bunun azıcık henüz ileri eş aşaması kadın bacaklarını açabiliyor” niteleyerek konuştu.

Bu durumun birleşik anatomik bozukluktan değil, psikolojik sadece durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin sağlam korkuları okunuşu kaygıları oluyor. bir kez panik atak durumu yaşıyorlar” niteleyerek konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun sağlam çok sebebi olabileceğini söyleyerek bunları şöyle sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi tradisyonel toplumlarda fazla daha yerinde görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik bayan özgü ‘aman sakın yapma, aman bununla ilgili birleşik nesne duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri laf konusu. Kadın evlilik çağına ölçüsünde ‘kendimi korumalıyım’ niteleyerek düşünüyor. yayımcı evlendikten sonrası ayrılmış tekrar fazla toplumumuzda muaddel bölgelerde giyecek gelenekler var. Kadına, ‘Sen artık evleniyorsun, kocan var, kocanla cinsî ilişkiye gireceksin, şunu yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. henüz geçmiş zaman ‘aman bacağını açma, aman eteklik giydin fazla uyanıklık et’ denen kadına ‘git bacağını aç’ deniliyor. Tabi kadın yıllarca bu bekâret zarını vikaye etmek amacıyla programlanmış yalnızca o gün bu söylenenle yanında müşterek değişiklik olmuyor. Ondan sonrasında da bu sorun yaşanıyor okunuşu ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, sosyal baskının dışında yaşanan cinsî tacize uğrayan, hakeza müşterek deneyimi çevresinden duyan, çok eşeysel münasebet hikayesini duyan yahut partneriyle isteyerek buraya tiklayin evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel danışmanlık terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin seksüel danışmanlık terapisi ile muhtemel olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini aşağı yukarı sürdürdü:

“Kesinlikle bizatihi geçen eş durum değil. Çiftler evlenmeden geçmiş zaman ya da vajinismus probleminden aksi hâlde eşeysel danışmanlık hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel ve davranışsal tedavi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu vakit çiftlerdeki sorunun önemli bir kez kısmını çözüyor. Burada genital organ nedir, eşeysel ilişki nedir, bikir zarı nasıldır, bekâret zarı kanar mı, ne gibi kanar’ gibi konularda brifing yapıyoruz. Bunlarla alakadar çok yanlış okunuşu eksik bilgiler olduğunu görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk geceleyin bekâret zarım çok yırtılacak, fazla kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, ahacık beni acile götürecekler, bana dikiş atacaklar’ diye korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri hakikat değil. tığ bunlarla ilgili dosdoğru bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler ağrıyı, ağrı algısını nasıl ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen inç egzersizleriyle bu sıcaklık çözümlüyoruz. fazla dirençli vaklarda eş psikolog ya da tek psikiyatristten etki almaktan da fayda var.”

Eşlerin birbirine desteği çok önemli

Bu iyileştirme sürecinde eşlerin birbirlerinin yanında olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi kesinlikle hep beraber anlamak istiyoruz. Çünkü vajinismus çiftin beraberinde çözmesi gereken birleşik durumdur. uslu başına kadının durumu hiçbir dönem değildir. kesinkes erkeğe düşen görevler var. Eşinde vajinismus olan erkeklerden de yapmasını beklediğimiz madde yanında olsun, bunu hep beraber çözeceklerine konusunda eşine her dönem yanında olacaklarına konusunda güven versin” ifadelerini kullandı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus nedir”

Leave a Reply

Gravatar