vajinismus nedir

Vajinismusun nedenlerinden lakırtı eden hekimler, tedavisi üzerine konuştu. Vajinismusun oldukça yaygın olduğunu dışa vurum eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, psikolojik bozukluktan kaynaklanan seksüel işlev bozukluğudur okunuşu toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden laf eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler cinsî ilişkiye giremiyorlar. İlişkide sadece süre her nesne yolunda gidiyor. gerçek olarak ilişkinin olacağı o lahza geldiği dönem kadın korkuyor, endişeleniyor çok önemli kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor okunuşu eşeysel münasebet olmasına ruhsat etmiyor yahut bunun azıcık daha ileri ancak aşaması kadın bacaklarını açabiliyor” niteleyerek konuştu.

Bu durumun müşterek anatomik bozukluktan değil, ruhsal eş durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin vahim korkuları ve kaygıları oluyor. Bir ürkü atak durumu yaşıyorlar” sanarak konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun pek çok sebebi olabileceğini söyleyerek bunları aşağı yukarı sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi tradisyonel toplumlarda fazla henüz uygun görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik bayan amacıyla ‘aman durgun yapma, aman bununla müteallik müşterek nesne duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri söz konusu. Kadın evlilik çağına gibi ‘kendimi korumalıyım’ diyerek düşünüyor. bağımlı evlendikten sonrası kendince yeniden fazla toplumumuzda giyecek bölgelerde farklı gelenekler var. Kadına, ‘Sen daha çok evleniyorsun, kocan var, kocanla cinsel ilişkiye gireceksin, şunu yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. Daha önce ‘aman bacağını açma, aman etek giydin fazla uyanıklık et’ denen kadına ‘git kontrol edin bacağını aç’ deniliyor. Tabi kadın yıllarca bu bakirlik zarını muhafaza etmek gibi programlanmış sadece o zaman bu söylenenle birlikte yalnız değişiklik olmuyor. Ondan sonrasında da bu sıkıntı yaşanıyor okunuşu ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, içtimai baskının dışında yaşanan eşeysel tacize uğrayan, hakeza yalnız deneyimi çevresinden duyan, aşırı cinsel temas hikayesini duyan yahut partneriyle isteyerek evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel müşavirlik terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin eşeysel danışmanlık terapisi ile muhtemel olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kesinlikle kendi kendine geçen birleşik vaziyet değil. Çiftler evlenmeden geçmiş zaman evet da vajinismus probleminden sonra seksüel danışmanlık hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel okunuşu davranışsal terapi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu çağ çiftlerdeki sorunun büyük bir kez kısmını çözüyor. Burada genital vücudun nedir, eşeysel münasebet nedir, bekâret zarı nasıldır, bikir zarı kanar mı, hangi gibi kanar’ gibi konularda bilgilendirme yapıyoruz. Bunlarla alakalı çok yanlış ve az bilgiler olduğunu görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk şeb kızlık zarım çok yırtılacak, fazla kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, işte beni acile götürecekler, bana dikiş atacaklar’ niteleyerek korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri temel değil. Biz bunlarla müteallik hakikat bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler ağrıyı, ağrı algısını elbette ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen inç egzersizleriyle bu sıcaklık çözümlüyoruz. Çok dirençli vaklarda benzer psikolog evet da ancak psikiyatristten etki almaktan da fayda var.”

Eşlerin birbirine desteği çok önemli

Bu sağaltma sürecinde eşlerin birbirlerinin yanında olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi mutlaka birlikte görmek istiyoruz. zira vajinismus çiftin hep beraber çözmesi gereken müşterek durumdur. sessiz başına kadının durumu hiçbir dönem değildir. Kesinlikle erkeğe düşen görevler var. Eşinde vajinismus olan erkeklerden okunuşu yapmasını beklediğimiz madde yanında olsun, bunu yanında çözeceklerine üstüne eşine her devir nispetle olacaklarına konusunda itimat versin” ifadelerini kullandı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus nedir”

Leave a Reply

Gravatar